“Hair fashion show” 09.02.2018, Bugojno – Bosna i Hercegovina

9 Februara 2018.god, sa početkom od 19:00 sati u Kristalnoj Sali u Bugojnu biće održana revija frizura koju organizuje Udruženje frizera Srednjobosanskog kantona. Kako je za AO HAIR & BEAUTY NEWS, istakao predsjednik Udruženja frizera SBK Sanin Fazlić revija se organizuje povodom odlaska u Antaliji (TURSKA), na jednom od najvećih dešavanja za frizere, MY ACADEMY,  Read More

Совети за совршена невестинска фризура

Одлучувањето за свадбената фризура како дополнување на вашиот прекрасен невестински фустан можеби не звучи како најтешко од задачите, но тоа ќе ви донесе огромна разлика во вашиот целокупен изглед и вреди да се размислува. Повеќето невести ќе ја направат својата коса кај професионален стилист утрото на свадбата и вреди да се резервира консултација со нив однапред, Read More

Izabrana najljepša brada Podgorice – Održano neobično takmičenje u Podgorici

Mall of Montenegro  je proteklog vikenda bio popriste, za ovo podneblje, neobicnog takmicenja, u kojem su se na popristu nasle bradonje i brkajlije iz svih krajeva Crne Gore.  Bas kao sto su organizatori takmicenja  Barber shop- Podgorica, NVO Be human i kuglana ,,Moment club’’ I ocekivali  takmicenje je izazvalo veliku paznju javnosti.  Sve je iskrilo Read More

COSMOPROF 2018 | Bologna, Саем за фризерство, козметика, парфимерија

Организирана тура за фризери и козметичари за посета на саемот Cosmoprof во Болоња од 15.03 – 20 .03.2018 1 ДЕН   15.03.2018 – Состанок на  групата во 16:00 часот на паркингот пред хотел Holidey In. Во 16:30 часот заминување на групата кон Италија, ноќно возење со попатни  застанувања заради одмор и царински формалности. 2 ДЕН  16.03.2018 Пристигнување во Местре во предпладневните часови. Сместување во  хотел. Read More

Бубе Ин – Македонската фризерска ѕвезда

Бубе Ин започнува како фризер во 1993 год. на своја 13 годишна возраст како почетник самоук. Во 1998 година го отвори својот прв фризерски салон познат по неговата работа, а не како „Бубе“. Во животот научив како со постојаното едуцирање може да ги совлада промените и да ја надгради самодовербата во сопствените вештини. Доколку тоа Read More

Погледнете ги фризурите на Мунир, уникатен стилист (видео)

Кога станува збор за некој вид на стилист, тогаш може да се очекува тоа да е некој виртуоз. Во последниот период голема фама се подига кога ќе се спомене името Мунир – во фризерската индустрија. Кој е Мунир? За оние кои не знаат и за тие што сакаат повеќе да дознаат, Мунир е фризер од Read More

Каква шминка да нанесувате во зимскиот период?

Зимата не импресионира на таков начин на кој летото, никогаш неможе да го постигне тоа. Во зима регуларната нега на кожа и основните козметички продукти се неизмерно потребни за добра заштита на вашата кожа. За нега на кожата во зимскиот период потребна е добра заштита со соодветна јака подлога со која кожата ќе биде подготвена Read More

Дали доволно ги негувате вашите усни?

Доколку жените имаaт можност да изберат само еден производ на шминка, повеќето би избрале кармин. Изненадувачки е фактот што кога е во прашање негата на нашите усни повеќето од нас сме виновни за нивното запоставување. Запомнете дека усните немаат природно цврста покривка, така што брзо можат да се исушат. Константната навика на лижењето на усните Read More

Нега на кожата во 40-тите и 50- тите години

Во 40-тите и 50-тите години кожата ќе стане уште посува и ќе ја смени својата текстура, ќе почне да слабее уште повеќе. Поради кршењето на колагенот се појавуваат уште повеќе линии. Исто така ќе забележите дека кожата повеќе не е толку стегната и ќе се појават старосни дамки, флеки, пеги, дисколорации и др. Бојата на Read More

Нега на кожата во 30-тите години, втор дел

Во овој период почнуваат да се забележуваат промени во текстурата и бојата на кожата. Епидермисот станува посув и подебел. На оваа возраст не само што ќе треба да се спречи појавата на линии што се јавуваат поради сушење на кожата, туку ќе треба и да се борите со појавата на брчки околу очите и мимичните Read More

Како правилно да ја негувате кожата од 20 до 50 години – прв дел

„Природата ти го дава лицето што го имаш на 20 години. Животот ти го создава лицето што го имаш на 30 години. Но на 50 години го добиваш лицето што го заслужуваш!“ – Коко Шанел Дали знаете дека кожата е орган? Кожата има површина од околу 22 квадратни сантиметри (2 м²) и е најголемиот орган Read More

Што го предизвикува првутот? Практични совети за третман и заштита

Првутот е состојба на скалпот која може да се контролира со различни методи. Првутот може да биде многу непријатна состојба која се појавува кај голем број луѓе. Може да предизвика недостаток на самодоверба и смелост. Има повеќе третмани и чекори кои треба да се превземат за да се спречи појавата на првут. Прв чекор во неговото Read More

Како совршено да нанесете подлога за лице?

Нанесувајќи правилно подлога, вашиот тен на лицето може да изгледа многу здраво и сјајно. Целта е да ја оставиме кожата да изгледа што по природно и по недопрено. Пред да започнете, размислете убаво за вашата нијанса на тенот, така што можеби нема да биде потребно да нанесувате основа на целото лице. Кога ја избирате подлогата Read More

9 Холивудски тајни за помлад изглед

9 врвни совети од дерматолози и професионалци за нега на кожа ”Се вели дека ниту една хероина не е ѕвезда за својот шминкер“- Richard Corliss, американски писател.  Сите ние постојано се изненадуваме кога ќе откриеме колку години имаат некои од холивудските ѕвезди. Кој би рекол дека Сузан Сарандон има над 60 години, или дека Кристи Read More

Диета со овошје и зеленчук

Придобивки од овошна диета Плодовите се преполни со витамини и антиоксиданти, вклучително и витамин Ц и бета-каротин, а некои постоечки истражувања покажуваат дека овошјето може да го намали ризикот од рак и други хронични заболувања. Истражувањата, исто така, покажуваат дека имаме тенденција да јадеме иста количина или тежина на храна секој ден, без оглед на нејзината содржина Read More

СПРЕЧЕТЕ ГО ПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Кога говориме за косата, треба да знаеме дека секоја индивидуа има околу 100.000 влакна. За нормално се смета ако дневно губиме  помеѓу 50 и 100 влакна. За да разбереме што се случува  кога претерано ни паѓа косата, потребно е да се запознаеме со фазите на вообичаениот циклус на нејзиното растење, а тоа се: Анагената фаза Read More

Заштита од брчки, Коензим Q10

Коензимот Q10 (CoQ10) е откриен во 1957 година. Оваа материја е присутна во секоја клетка од телото и е од витална важност за функционирањето на клетките. Таа има важна улога во производството на енергија и е многу моќен антиоксиданс. Голем број доктори и научници низ целиот свет го истражувале Q10 кој сега се користи за Read More

Како да препознаете кое е квалитетно масло од арган за коса

Во последниве неколку месеци се повеќе се актуелизира терминот „Арган“, дали станува збор за крема за лице, масло за коса, сапун, прашак за перење, креми за тело, па дури и масло за јадење. Како што и сите знаеме, секогаш кога ќе излезе некој новитет во светот, сите почнуваат да го следат и применуваат, но дали Read More